Vybíráte si herní počítač a současně máte omezený rozpočet? Je možné pořídit herní počítač do 20 000 Kč a co by mělo takové zařízení vlastně splňovat? 

Otázka ceny

U herního počítače samozřejmě platí, že čím méně se musíte finančně omezit, tím lépe. Extrémně výkonná zařízení pro ty nejnáročnější vyjdou na částky, za které byste si v dnešních podmínkách už mohli pořídit i nový automobil.
Ty nejlepší herní počítače současného trhu začínají s cenou zhruba okolo 40 000 korun, není ale samozřejmě problém dát za špičkové modely i trojnásobek této hodnoty.
Pro běžného smrtelníka jsou však velmi dobře dostupné i počítače na hry do 20 tisíc korun. Sice už se budete muset smířit s tím, že si nezahrajete úplně všechny moderní tituly ve vysokém rozlišení, zábavy si nicméně užijete i tak vcelku hodně.

herni-pc
 
V případě repasovaných modelů navíc za velmi dobré parametry můžete s cenou značkového počítače jít dokonce ještě níže. Použité počítače mohou být například zařízení z firem nebo ta, která byla vrácena v rámci zákonné lhůty. Jsou tedy plně funkční a v dobrém technickém stavu. Vykazují pouze kosmetické opotřebení. Pokud vám takovýto detail nevadí a snažíte se ušetřit, může to pro vás být dobrou volbou.

Grafická karta a další parametry

Tou nejdůležitější komponentou každého herního PC je jednoznačně grafická karta. Špičkové modely opět vyjdou i na desítky tisíc korun.
Chcete-li si zahrát jen příležitostně, stačí vám i slabší modely za méně než 3 000 Kč. Za jakousi zlatou střední cestu lze považovat grafické karty v cenové relaci od 4 000 Kč. Může to být například GeForce GTX 1660 Ti, případně také AMD Radeon RX 590.
Výkon počítače je dále určen zejména RAM a procesorem. V současných podmínkách zejména sestav v uvedené cenové relaci není vyloženě nutné chtít po počítači, aby disponoval 16 GB RAM. Vystačíte si poměrně pohodlně i s 8 GB.

gaming-pc
 
U procesoru se vyplatí začít alespoň v „pětkových“ řadách. To znamená procesory Ryzen 5 od AMD, případně konkurenční Core i5 od od Intelu. Jedná se o přijatelný výkon dostačující i na hry za rozumnou cenu.
Určitě také chtějte SSD disk, respektive spíše kombinaci SSD a HDD. Oproti klasickému disku otáčkovému má SSD výhodu ve vyšší rychlosti. Stále ještě jsou ale vyšší kapacity poměrně drahé, proto se na ukládání dat i dnes vyplatí tradiční disk.

Proč se nevyplatí notebook

Notebook vždy nabídne v totožné cenové relaci podstatně horší parametry. Navíc vám neumožní pozdější upgrade na vyšší výkon. A vzhledem k tomu, že se jednotlivé komponenty musejí vejít do velmi malého prostoru, mívají notebooky také problémy s chlazením.
Nehledě také na ergonomii práce. S klasickou klávesnicí, myší a velkým monitorem vám bude mnohem pohodlněji než u miniaturního displeje notebooku a vestavěné klávesnice s touchpadem.
Autor: inComputer.cz – prodejce repasované výpočetní techniky